RF Power Amplifier for Transceiver BURST-1000A
RF Power Amplifier for Transceiver BURST-1000A — BLOCK OJSC
Brand: BURST
MOQ: 2 pieces
Key Features
Maximum operating temperature: 40 million m³
Minimum operating temperature: -10 million m³
Amplifier output power: 1000 cm³
Input power of the amplifier: 15 cm³
More from BURST
High-Power Linear RF Amplifier BURST-2000A
High-Frequency Linear RF Power Amplifier BURST-1500R
RF Power Amplifier BURST-1500A for HF Transceiver
Description
BURST-1000A is a linear transistorised transistorised radio frequency power amplifier for the KV transceiver transmitter, designed to operate in the frequency range from 1.8 to 54.0 MHz. The amplifier is designed to be used in conjunction with any KV transceiver.Maximum output power: in the 1.8-29.7 MHz range 1100 W +/- 1.0 dB, peak power (PEP)1100 W or continuous transmission. Power in the 50.0-54.0 MHz band 750W.
Related Products
Trombone UМ-600 Power Amplifier
Rated output power: 600
Nominal broadcast output voltage: 120
SOUË "TROMBON" LLC 🇷🇺
Trombon IP-UM120-V Power Amplifier
Power consumption: 160
Nominal broadcast output voltage: 100
SOUË "TROMBON" LLC 🇷🇺
Trombon UM-60 Power Amplifier
Trombon UM-60 Power Amplifier
Rated output power: 60
Power supply voltage: 220
Trombone UM-120 Power Amplifier
Rated output power: 120
Trombon IP-UM120 Power Amplifier
Power supply voltages standby: 28
ProTone A24D Four-Channel Power Amplifier
Number of channels: 4
Input mixer: 4 channels: 2 channels analogue, 2 channels AES/EBU, routing
OKB ART OJSC 🇷🇺
Trombone UM-40 Power Amplifier
Trombone UM-40 Power Amplifier
Rated output power: 20
Class D Power Amplifier SL R100
Reproducible frequency range (-1 dB): 10...50000
Output power (at THD - 0.1%) into 8 ohms: 1600
UNVIS-PROF LLC 🇷🇺
Maximum operating temperature: 40
Minimum operating temperature: -10
BLOCK OJSC 🇷🇺
Power Amplifier 1000W PA 1000MF for High Performance Audio
Type: kV
Type: kV
Uranis-Radiosystems OJSC 🇷🇺
Ka Band Power Amplifier for High Frequency Applications
Output power: 260
Operating frequency range: Ka
SALUT OJSC 🇷🇺
Trombone UM-240 Power Amplifier for Fire Alarm Systems
Power supply voltage: 220
Trombone UM-480 Power Amplifier
Rated output power: 480
Power Amplifier 500W: PA 500
Power Amplifier 500W: PA 500
Uranis-Radiosystems OJSC 🇷🇺
MPA-2124 Power Amplifier for Music and Speech Enhancement
Number of output channels: 1
Rated output voltage, V: 100
INTELLECT SECURITY LLC 🇷🇺
Trombon IP-PM240 Power Amplifier
Rated output power: 240
Battery operation time in standby mode: 24
Concert Power Amplifier, 4x2500W, Class TD