Regulating Valve 1416-225-E-02 for Steam Generator Feed Water
Regulating Valve 1416-225-E-02 for Steam Generator Feed Water — BKZ LLC
MOQ: 2 pieces
Key Features
Pressure: 23.5 thous. t storage
Diameter: 225 mm
Material: 15GS steel
Control method: ????????????? ????-1600/25-0,25?-96? mm
Description
Regulating unloaded valves of 1416 series are designed for regulation of feed water flow rate and are installed in steam generator supply units. The valves are used as all-mode regulators and are designed for operation at differential operating pressure of medium up to 17,6 MPa.
Connection to pipeline: under welding.
Installation position: on horizontal and vertical pipeline sections.
Climatic design: ?, ???, ??, ? according to GOST 15150-69.
Placement category: 2, 3 according to GOST 15150-69.
Valve control: via lever from actuator of ??? and ???? type.
Related Products
Regulating Valve 10с-5-1Э for Liquid Flow Control
Diameter: 10
Pressure: 25
BKZ LLC 🇷🇺
Compact Control Valve BIRS B01
Compact Control Valve BIRS B01
Nominal pressure: 16...160
Nominal diameter: 50...250
BIRC LLC 🇷🇺
Pressure Control Valve PT68052-250
Passage diameter: 250
Steel grade: 08CR18NI10T
PTPA OJSC 🇷🇺
Liquid Flow Control Valve 10с-3-3-4Э
Pressure: 6.3
Material: Steel 20
BKZ LLC 🇷🇺
Symmetrical Control Valves DN 150mm to 200mm, PN 14.0 to 50.0 MPa
Material: High alloy, corrosion resistant, low alloy, low carbon steels
AEM-TECHNOLOGIES OJSC 🇷🇺
Pressure Regulating Device UR PN (1.6-105) MPa, DN (20-300) mm
Nominal diameter: 150
Nominal pressure: 1.6
PROMAVTOMATIKA-SAROV LLC 🇷🇺
Regulating Valve 976-65-E for Liquid Flow Control
Diameter: 65
Pressure: 23.5
Symmetrical Control Valves DN 50 to DN 700, PN 1.6 to PN 12.5
Material: Steel 20GL, 20KhN3A, 09G2S, 12Kh18N10T
AEM-TECHNOLOGIES OJSC 🇷🇺
Regulating Valve 976-65-M
Regulating Valve 976-65-M
Diameter: 65
Pressure: 23.5
Regulating Valve for Atomic Power Plants PT68083-150-30
Weight: 100
Operating medium and temperature: I circuit coolant, condensate
PTPA OJSC 🇷🇺
Diameter: 20
Pressure: 25
Regulating Disc Valve ZR - Size Options DN 50 to DN 800
Nominal diameter: 800
Nominal pressure: 1,6; 2,5; 4,0; 6,3; 8,0; 10,0; 12,5
SAZ CJSC 🇷🇺
Regulating Valves (ERS X2X) Plunger Type
Nominal diameter (DN): 500
Nominal pressure (PN): 25
ENERGOREURS LLC 🇷🇺
Water and Steam Flow Control Valve 10s-1
DN: 10
Material: 20
ARTEC LLC 🇷🇺
Regulating Valve for Flow Control, Model ATEK.493924.020
Nominal diameter: 300
Nominal pressure, up to: 4
ATEK OJSC 🇷🇺
Steel Direct-Flow Control Valve AТЭК.493924.018
Nominal diameter: 400
Nominal pressure, up to: 2.5
ATEK OJSC 🇷🇺
Adjustable Valve for Liquid Flow Control 10с-5-1
Diameter: 10
Symmetrical Control Valves DN 50mm to 100mm, PN 14.0 to 105.0 MPa
Pressure rating: 105
Control Valve Series S.KRShP for Flow Regulation
Pressure rating: 25
nominal diameter: 300
SOYUZ-01 OJSC 🇷🇺
Regulating Valve Series 1416 DN 65 - 80, PN up to 50MPa, T up to 570°C