Pipeline Sealing Device GAKS-C-150/300
Pipeline Sealing Device GAKS-C-150/300 — REMARM LLC
MOQ: 1 pieces
Key Features
Overall dimensions: Ø585×2914 mm
Operating pressure in the pipeline: Up to 10.0 thous. t storage
Nominal bore of the pipeline to be shut off: 150; 200; 250; 300 mm
Weight of the device without replaceable parts: 500 m² living area
Description
The device consists of three systems: hydraulic drive, system of sealing units and system of power plugs with sealing seal. Installation of the shut-off device on the pipeline is carried out on a welded socket (tee) of 300 mm height through a full-bore wedge gate valve.
Specifications
Overall dimensions
Ø585×2914 mm
Operating pressure in the pipeline
Up to 10.0 thous. t storage
Nominal bore of the pipeline to be shut off
150; 200; 250; 300 mm
Weight of the device without replaceable parts
500 m² living area
Power sources
Oil station GAKS-D-1-32 (up to 32,0 MPa); power supply ~380 V, 50 Hz
Working stroke of hydraulic cylinder piston
1700 mm
Drive type
Hydraulic drive
Pipe wall thickness
up to 20 mm
Nominal bore of diverter and wedge gate valve
150; 200; 250; 300 mm