Emergency Diesel Generator ADG 1000-1
Emergency Diesel Generator ADG 1000-1 — VolgaDieselMash OJSC
Brand: VOLGODIZELMACH
MOQ: 1 pieces
Key Features
Rotational speed: 1000
Frequency of electric current: SBVVBG
More from VOLGODIZELMACH
Gas-Piston Engine 6GCHN21/21
Gas-Piston Engine 6GCHN21/21
Marine Diesel Generator DGS 1100
Marine Diesel Generator DGS 400
Description
Agency diesel generator ship ADG1000-1 according to TU 3123-092-12265181-2015 is an electromechanical device consisting of a diesel engine and a generator with a rated power of 1000 kW.Diesel generator ship ADG1000-1 is designed as an emergency power source for single and parallel operation on various projects and newly built ships.To drive the generator is used diesel engine 8 CHN 21/26 four-stroke eight-cylinder diesel engine with water cooling, direct fuel injection with turbocharging and charge air cooling, rated power 1000 kW and rated speed 1000 rpm.
Related Products
3-Phase Power Supply Unit AD100-T400-RM2
Power: 100
Voltage: 400
ELECTROAGGREGATE OJSC 🇷🇺
Three-Phase Power Generator 400V 50Hz Model AD150-T400-1RP
Power: 150
Voltage: 400
ELECTROAGGREGATE OJSC 🇷🇺
Auxiliary Marine Diesel Generator 60 kW "Volga-60A2
Rated power: 60
Designated life before overhaul: 24000
PFK TDA OJSC 🇷🇺
Diesel Generator Set DСS-400
Diesel Generator Set DСS-400
Rotational speed: 1500
MASHZAVOD ETS OJSC 🇷🇺
Diesel Generator Set DСS-20 for Reliable Power Supply
MASHZAVOD ETS OJSC 🇷🇺
Diesel Generator 10kW Synchronous GOST 10032-80, GOST R 55006-2012
Rated power: 10kW
Rated power: 10kW