Dynamic Pressure Sensors 5V101TB-XX
Dynamic Pressure Sensors 5V101TB-XX — GTLAB LLC
MOQ: 20 pieces
Key Features
Upper measurement limit: 0,06 MPa | 0,6 MPa | 6 MPa | 25 MPa
Conversion factor: 80,000 mV/MPa | 8,000 mV/MPa | 800 mV/MPa | 200 mV/MPa
Operating temperature range: - 60 ... + 125 °?
Limits of permissible basic error reduced to the upper limit of measurement: ± 2,5%
Description
Specifications
Upper measurement limit
0,06 MPa | 0,6 MPa | 6 MPa | 25 MPa
Conversion factor
80,000 mV/MPa | 8,000 mV/MPa | 800 mV/MPa | 200 mV/MPa
Operating temperature range
- 60 ... + 125 °?
Limits of permissible basic error reduced to the upper limit of measurement
± 2,5%
Natural frequency in fixed state
± 2,5%
Acceleration sensitivity
< 0.00005 MPa/g 1g = 9.807 m-s-2 or 10 m-s-2 = 1.02 g
Output impedance
< 100 ohms
Power supply: ? voltage ? current
+ (15 ... 30) V | 2 ... 20 mA
DC output voltage level
8 ... 11 ?
Sensing element material
lithium niobate (5V101TB-0,6) | quartz
Housing material
stainless steel
Membrane material
Membrane material
Degree of protection against external influences
IP65
Weight (without cable and connector)
38 ?
Related Products
TM2 Series Pressure Sensor
TM2 Series Pressure Sensor
Accuracy, %Uv: 0.15
Accuracy, %Uv: 0.15
ORBITA OJSC 🇷🇺
Dynamic Pressure Sensors 5C102TB-250-7
Upper measurement limit: 25 MPa
GTLAB LLC 🇷🇺
Capacitive Absolute Pressure Sensor DAE-1.6U
Dimensions: 33×64 mm
Dimensions: 33×64 mm
Signal OJSC 🇷🇺
Oil or Air Pressure Sensor MM370-3829010-U-HL
Reading range, kgf/cm2: 0-10
Reading range, kgf/cm2: 0-10
LLC "NKP "AUTOPRIBOR" 🇷🇺
MP-PT Microelectronic Pressure Transducers with Temperature Sensor
Operating pressure range: 150
Operating temperature range: -45...200
Microtenzor LLC 🇷🇺
Dynamic Pressure Sensors with Spherical Sensitive Element 5V123TD-XX
Upper measurement limit: 1 000 kPa | 2 500 kPa | 6 000 kPa | 10 000 kPa
GTLAB LLC 🇷🇺
Pressure Sensor TJIU406-M100-AC
Measured pressure range: 0.16...100000
VNIIA FSUE 🇷🇺
TM1 Series Pressure Sensor
TM1 Series Pressure Sensor
ORBITA OJSC 🇷🇺
Pressure Sensor MM358-3829010
Pressure Sensor MM358-3829010
Reading range, kgf/cm2: 0-6
Reading range, kgf/cm2: 0-6
LLC "NKP "AUTOPRIBOR" 🇷🇺
Oxygen Pressure Sensor for Gas Cylinders DPK-210
Dimensions: 70×42×72 mm
Dimensions: 70×42×72 mm