Digital Television Transmitter HC-DVB-500-M
Digital Television Transmitter HC-DVB-500-M — AAT LLC
Brand: Altas-Litiy
MOQ: 1 pieces
Key Features
Power: 500 cm³
Communication modes: Television broadcasting
Average MTBF: 100000
Digital Standard: DVB-T2
Description
The HC-DVB-M series digital television transmitters are designed for terrestrial television of DVB-T2 standard and fully comply with the requirements of the international standard EN302755VI.2.1 (DVB-T2). The transmitters are available with output power range from 500W to 10kW. All transmitters with output power from 0.5 to 10 kW are made with liquid cooling system.
HC-DVB-M series transmitters have remote control and monitoring using SNMP protocol and WEB interface. Transmitters are made in standard racks and by their parameters correspond to the best world samples. The main feature of the line of DTV transmitters HC-DVB-M series, with power from 1 to 5 kW, use a broadband power amplifier, made according to the scheme of Daugherty, with liquid cooling.