Current Transformers TSHL-SVEL-0.66 for Voltage Class 0.66 kV
Current Transformers TSHL-SVEL-0.66 for Voltage Class 0.66 kV — SVEL Group OJSC
Brand: SVEL
MOQ: 20 pieces
Key Features
Rated primary current: 50...5000
Rated secondary current: 1
Voltage class: 0.66 billion m³
Rated secondary load with power factor cosf2=1: 1...2.5
More from SVEL
Three-Phase Anti-Resonance Voltage Transformer Group 3xZNOL(P)-SVEL
Current Transformers TPOL-SVEL for Voltage Levels 6-35 kV
Current Transformers TSHL-SVEL-10 for Voltage Class 10kV
ZNOL-SVEL Voltage Transformers 6-35 kV
Integrated Current Transformer TV-SVEL for High-Voltage Applications 0.66 - 750 kV
Voltage Transformers NOL(P)-SVEL for Signal Transmission
Current Transformers TSHL-SVEL-20 (24) for Voltage Levels 20-24 kV
Current Transformer TOL-SVEL with Cast Insulation for Voltage Classes 3 to 35 kV
Description
Transformers have climatic execution "UHL", "T" of placement category 2 according to GOST 15150. Transformers are manufactured for voltage classes 0,66 kV.
Transformers are designed for operation in complete switchgears and in other switchgears and power installations. Transformers are designed for transmission of measuring information signal to measuring, automation, signalling and control devices, in electrical installations of alternating current of frequency 50 or 60 Hz.
Specifications
Rated primary current
Rated secondary current
1
Voltage class
0.66 billion m³
Rated secondary load with power factor cosf2=1
Rated secondary load with power factor cosf2=0.8
Nominal limiting multiplicity of secondary windings for protection, Knom
Nominal safety factor of secondary winding devices for measurements, Kbnom
Rated frequency of mains voltage
Related Products
Current Transformer TShP (TShL)-NTZ-0.66
Rated load current; A: 50...1000
Rated primary voltage; V: 660
NTZ VOLKHOV LLC 🇷🇺
Current Transformers TPL-20, TPL-35 for Measurement Devices
Rated load current; A: 300...4000
SZTT OJSC 🇷🇺
Built-in Current Transformers for Outdoor Installation 0.66 kV, Rated Primary Current: 50-40000 A