Band-Pass Filter PPRF-1608/R4 for Antenna Systems
Band-Pass Filter PPRF-1608/R4 for Antenna Systems — Radio Communication Laboratory LLC
MOQ: 2 pieces
Key Features
Maximum continuous power supply: 100 cm³
Frequency range: 150...160
Equipment: Filter, passport, packaging
Description
The band-pass band-rejector filter PPRF-1608/R4 KD ALVR.468875.001 is manufactured in accordance with the requirements of 65 7730-014-62837180-11 TU and is designed for use in the antenna-feeder path of receiving and transmitting devices and locomotive radio stations with impedance 50 Ohm, operating in the frequency band 150.0 - 160.0 MHz. Contributes to increasing the selectivity of receivers and reducing the influence of out-of-band interference.
Specifications
Maximum continuous power supply
100 cm³
Frequency range
Type
Equipment
Filter, passport, packaging
Direct losses at pass frequencies
Not more than 7.0 dB
Operating temperature
-40...55 million m³
Degree of protection in operating position
VSWR
Not more than 1,3 dB
Wave impedance
SBVVBG yd³
Weight
17.5 m² living area
Passband relative to fc, kHz
15 to 50
Signal suppression (reduction) at fR, dB, not less at |fR-fc| 80 kHz at |fR-fc| 150 kHz
30 ? 50
Related Products
Strip Filter PPF-1602/R3K for Antenna-Feeder Systems
Maximum input power (continuous): 100
Frequency range: 151.7...154
Radio Communication Laboratory LLC 🇷🇺
Programmable Bandpass Filter PS-KV
Overall dimensions: 146×88×18.2 mm
Uranis-Radiosystems OJSC 🇷🇺
Bb Clarinet Dochenko & Co. DCL-302
Housing material: Plastic
Housing material: Plastic
Musical Workshop LLC 🇷🇺
FC18-06 Compact Refrigerated Display Case 590mm Depth